Çözüldü5.66K görüntülenmeLoraÇift Yönlü Haberleşme Lora LoRa alıcı verici LoRa Transceiver
0

İyi günler Kolay gelsin. Bir bahçe sulama otomasyonuyla uğraşmaktayım. Bu otomasyonda kullanmak için arduino, sensörler ve LoRa düşünüyorum ama şöyle bir sorun var. Bu projede yaklaşık 300 arduino ve LoRa kullanılacak. Bu ürünlerin bazıları sadece verici bazıları ise hem alıcı hem verici olarak görev yapacak. Bu durumda 1 adet de asıl alıcı verici Master olacak. Bu durumda verilerin üst üste gelmesi ya da tam veri göndermesi gerekirken bir veri alınırsa ne olur ? Bu proje PC destekli olduğu için Seri Port gecikmesi de olacaktır bir miktar. Bu durumu LoRa ile nasıl çözebileceğiz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Soru yeni cevaplara kapalıdır.
Mehmet En iyi cevap olarak seçildi Nisan 19, 2021
0

Merhaba ; Tuncer ozdes bende sizin projenize  benzer bir proje yapmaya calışıyorum. takıldıgınız konuda “mqtt protokolunu” incelemenizi tavsiye ederim.Kolay gelsin.

Mehmet En iyi cevap olarak seçildi Nisan 19, 2021
0

Merhabalar, Profesyonel bir işe benziyor, Aslında burada ki soru cevap mantığına biraz aykırı bir soru . Çünkü çok genel bir soru, sorudan ziyade biraz proje yapmak gibi olacak ama neyse elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

Genel yapıyı konuşabilmemiz için biraz detay vermeniz gerekiyor. Hangi lora modülünü kullanacaksınız. veri yapınız nasıl? yani hangi verileri sensörlerden toplanacak. Örnek:

struct RGB {
  byte r;
  byte g;
  byte b;
};

Alan nasıl* kapalımı açık mı mesafe ne kadar gerekli. bunları bilmeden yapıyı nasıl oluşturacağını söylemem biraz havada kalır. Birde tabiki server tarafı var bu işin devasa bir veri akışı olacak nasıl depolanacak ve nasıl raporlanacak?

Muhakkak görsel bir şeması vardır onuda atarsan yardımcı olmaya çalışırım

Mehmet Düzenlenmiş cevap Nisan 6, 2021
0

Cevap için teşekkürler Mehmet Bey. Benim aslında merak ettiğim 2 nokta var.

  1.  LoRa Aynı Arduino üzerinde hem alma hem gönderme olarak çalışabiliyor mu? Yani gelen soruya cevap verebiliyor mu?
  2.  LoRa tam gönderme anında bir alma işlemi olunca nasıl davranıyor?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Mehmet Yeni yorum gönderildi Nisan 8, 2021

Evet lora modülleri e32 modelleri hem alıcı olarak hem de verici olarak kullanılabilir. Kısacesı Lora modülleri transreceiver yapıdadır. diğer sorun gelirsek diyelim ki arduino Nano sensörden bir veri okurken lora modülüne bir mesaj geldi. sensörden veriyi okuduktan sonra gelen mesaj varmı diye kontrol ettiğinde, sensoru okurken gelen mesajı ilk görecektir. yanı hafızda 1 tane mesajı tutuyor. sanırım handshake diyorlardı buna.

LoRa tam gönderme anında bir alma işlemi olunca nasıl davranıyor?

ancak şu da var. Bu şekilde bir algoritma yazımında bir sıkıntı var gibi geliyor bana. Ben bir fabrikada 12 sensörle nem ölçer haritası yapmıştım. orada tarama usülü iş yapıyordum. yani merkezden veri bir noktaya gidiyordu o noktada cevap veriyordu. Senin yaptığında anladığım sensörler sürekli veri yollayacak merkezde o veriler toplamaya çalışacak. eğer bu şekilde ise biraz kod da düzeltme yapmanız gerekiyor bence.

Cevaplarınız için teşekkürler. Yardımlarınız için çok sağolun. Peki böyle bir satın alma yapacak olsak sizden bu yüksek stoklarla ürün temin edebilir miyiz.

Tabi ki, yardımcı olmaya çalışırız. istediğiniz özel bir model varsa belirtin yardımcı oluruz

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Sidebar
We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.
Start typing to see posts you are looking for.
Whatsapp'tan Yaz
1
Ürün Danışmanı Burada!
fixaj.com Ürün Danışmanı
Merhaba,

Ben sadece "Satın Alma" konularında destek vermekteyim.

Kodlama yardımı, haberleşme hataları, bağlantı şemaları vb. konularla ilgili "Soru&Cevap" https://fixaj.com/sorucevap/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.