Çözüldü2.88K görüntülenmeArduinoarduino hdc1080 Lora E32
0

kodu sayfanızdaki gibi aldık ancak port ekranında bu şekilde görülüyor.Hata nerde bulamadık. HDC1080 sensörünün olduğu arduino kodu çalışıyor sıcaklık ve nem değerlerini port ekranından görebiliyoruz.

Soru yeni cevaplara kapalıdır.
Mehmet En iyi cevap olarak seçildi Kasım 24, 2021
0

ethernet kablosunda bir sıkıntı yok şuan fotoğraf alıcağım için çıkardım devrelerin ışıkları da yanmakta

Bülent Artüz Yeni yorum gönderildi Kasım 29, 2021

Merhaba,
Ben ethernet modülü olarak ENC28J60 kullanıyorum.
Classic Nano kullandığım zamanlar ENC28J60 Kütüphanesi EtherCard.h kullanıyordum. Zamanında bir metorloji verisi toplayan sistemi kesintisiz 1 yıl çalıştırdım.
Sonra NANO Every e geçince bu library çalışmadı. Ben de önce UIPETHERNET ve son zamanlarda bu kütüphanenin en son “modern” versiyonu olan EthernetENC Kütüphanesini kullanmaya başladım.
Ki bu kütphaneler Classic NANO’da da çalışabilmektedir, tek sorun memoryde pek yer kalmamaktadır, NANO Every de memory sorunu yoktur.
Neyse, Every ve EthernetENC ile çalışmaya başladıktan sonra, bu kütüphanenin sadece Atmega328 arduinolarda çalışan EthernetCard kütüphanesinden daha güzel olduğuna karar verdim. Aralarındaki farkı başka bir yazımda anlatacağım.
Fakaaat, bu UIPETHERNET veya EthernetENC Kütüphanesinin de büyük bir sorunu var. Network iletişimi belirsiz bir süre sonra donuyor ve Arduino da donuyor. Sadece resetleyerek tekrar baştan IP alıp başlatabiliyorsunuz.
Bu donma süresi çok belirsiz. Bazen 15dk bazen 1-2 gün sonra.
Hatta 3 farklı sistem kurup aynı anda başlattım. Biri 15dk sonra dondu, diğer ikisi hiç donmadı.
Ve şunu belirteyim bu gibi modüllerikesin jumper kablo ile kullanmatın, headerlar bile sorunlu. Lehim yapın ve extra pasta kullanmayın, kullanırsanız iyi temizleyin.

Ben donma olayı için Watchdog kullanıp, donma durumunda kendini resetleyen bir sisteme karar verdim.
Burda da şu sorun oldu NANO Every Atmega4809 işlemcisi kullandığından Watchdog kütüphanesi de Atmega328 işlemcisi için yazıldığından çalışmıyor.
Classic Nano –>AVR
Nano Every—->MegaAVR
Ben de Attiny13A kullanarak external Watchdog yapmaya karar verdim.
Dizayn ettiğim PCBnin 4.Versiyonunda PCB üzerine monte edilecek bir Attiny13A yeri ayarladım.

2 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.