Çözüldü2.15K görüntülenmeLoraesp-idf esp32 Lora E32 SPI UART
0

Merhabalar ,

Öncelikle “Sadece bir ürün satıp çekilmek bize göre bir şey değildir. Sattığımız ürünler neticesinde yeni projeler görmek arkadaşlarımızın büyük projeler yaptığını görmek ve bunlardan para kazandıklarını görmek bizim için en büyük mutluluktur. ” ifadenizi görünce çok mutlu oldum. Bir üniversite öğrencisi olarak yaptığınız çalışmalar ve yardımlarınız için Fixaj ekibine çok teşekkür ederim. 

Size Esp32 ile esp-idf ortamında bu projeyi nasıl hazırlayabileceğimi sormak için bu mesajı yazmış bulunmaktayım.

Projemde iki Esp32 ile iki lora modülü kullanarak freertos komutları ile veri aktarımı sağlamak istiyorum. Satış mağazanızdan almış olduğum ürününüzün(E32-433T20D)esp-idf için uygun library bulamadım. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ek olarak piyasada bulunan diğer LoRa modülleri SPI haberleşmesi kullanılıyorken bu modülde UART kullanılmasındaki asıl amaç nedir? Ya da SPI ve UART kıyaslaması yapıldığında UART haberleşmenin bu modüller özelinde ne gibi avatajları bulunmaktadır?

Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Kolaylıklar dilerim. 

Soru yeni cevaplara kapalıdır.
Mehmet En iyi cevap olarak seçildi Kasım 27, 2021
0

esp idf kullanmadım bilmiyorum. ancak kütüphanenin README açıklamalar kısmında bolca esp32 üzerine örnek var.

https://github.com/xreef/LoRa_E32_Series_Library/blob/master/README.md

Seri haberleşme kullanımı oldukça yaygın bir haberleşme türüdür. başlıca RS232, UART ve RS485 bu protokolü kullanır. ve çalışması oldukça zevkli bir konudur benim için. Elektrik sayaçlarında, Dokunmatik ekranlarda ve PC ile haberleşmede bu haberleşme türleri kullanılır. Seri haberleşmenin bu kadar yaygın olmasının sizin için ne anlama geliyor. misal bir elektrik sayacı okuma projesi yapacaksınız ufak bir dönüştürücü ile lora modülünü direk kullanabilirsiniz. kendi aralarında dönüşümleri çok kolay. Seri haberleşme çok geniş bir konudur şimdi detaya girsem sayfalar yetmez ama aklına takılan en ince detayı bile sorabilirsin. Arkadaşların bu haberleşme protokolü ile kendilerini ilerletip makina diline dönüşümlerini öğrenip kendi kütüphanelerini yazdıklarını görmek isterim.

Diğer SPI lı lora modülü misal benim bildiğim rayax firmasının RA02 modeli var. RAYAX firması bana numune vermek için görüştüler de. tanıtmam için ancak pin yapısı 1.27mm gibi ufak olması ve 6pin ile haberleştiği için kullanımı bana çok zor geldi. lehimlesi asla hata kabul etmiyor. en ufak hatada, modül çöp. birde sma anten çıkışı gerekli oluyor. çeşitli anten modelleri takabilmek için ra02 de sadece yay gibi demir parçaları takabiliyorsun.

Mehmet En iyi cevap olarak seçildi Kasım 27, 2021