LoRa Ürünleri Satın AL Email: [email protected]
118 görüntülenmeLoraLora
1

Lora modülünü model bir rokette kullanmayı düşünüyorum. Yerden 4-5 km kadar yükseğe çıkacak bir roket ve bu esnada roketteki sensörlerden topladığım veriyi yer istasyonuna göndermek istiyorum. Yüksek hızda ve yüksek irtifada olması Loranın iletişimini kötü etkiler mi, iletişimde kopma veya tamamen kesilmesi gibi bir şeyle karşılaşır mıyım. Şimdiden teşekkürler.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
1

dikey mesafede balon veya roket testi yapmadım ancak yabancı bir kaynakta 8km kadar irtifaya çıkartmışlar.

https://www.reddit.com/r/electronics/comments/937rkl/gnss_lora_high_altitude_balloon_tracker_im/ şu yorumda: https://www.reddit.com/r/electronics/comments/937rkl/gnss_lora_high_altitude_balloon_tracker_im/e3c526n?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3 göndereceğin dosya boyutu çok büyük olmayacağı için air data rate kısmını 1.2 kbps ve 0.3kbps yaparak katalog değerlerinde yazan değerden daha fazla mesafeye çıkartabilirsin. 433T20d videoda ben 5km ye çıkarmıştım. Saniye de bir veri yollatarak ta veri kayıplarının önüne geçebilirsin.

Düzenlenmiş cevap
0

Roketten sadece yükseklik, hız ve bir gps modülü yardımıyla konum bilgisi çekeceğim. Belki daha sonra başka eklerim ancak 100byte’ı geçmez. Mümkünse her saniye, en kötü ihtimalle 5 saniyede bir veri çekmem lazım ki yerde temiz bir veri grafiği oluşturabileyim. Roketi kumanda etmeyeceğim, sadece nerede olduğunu uzaktan görebilmek istiyorum.

Cevaplanan soru
0

Merhabalar Faruk, alış veriş yapacağın veri boyut nasıl örnek struct yapısı atar mısın? ve kaç saniyede bir bilgi alış verişi senin için yeterlidir. Bunu şu sebepten soruyorum, roketi kumanda mı edeceksin yoksa sadece roketten bilgileri almak için mi*

struct data{
  byte irtifa;
  byte x;
  byte y;
};

Düzenlenmiş cevap