E32- 433T20D

Lora için hangi kütüphaneyi kullanalım? Github

Bir Önceki yazımızda yüzeysel olarak Lora teknolojisi hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise yazılım kısmı hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. İlk yazı biraz daha giriş seviyesi denilebilirdi. Yine de aklınıza takılan soruları bize sormaktan çekinmeyin.

Lora kablosuz haberleşme cihazını hızlıcana kullanabilmek için hazır ve denenmiş kütüphaneleri kullanmak gerekir. Yaptığım araştırmalarda ve kütüphanelerin özelliklerini kıyasladığımda, en başarılı kütüphane olarak LoRa_E32_Series_Library kütüphanesini gördüm. Yaklaşık 1 yıldırda kullanıyorum ve bir sıkıntı yaşamadım.

Neden bu kütüphaneyi seçtim derseniz?

Öncelikli olarak ben biraz güvenliğe önem veriyorum. Ticari satışlarda da müşterilerin ilk sorduğu soru güvenlik. Lora o konuda çok fazla zaafı olan bir teknoloji. Çünkü verileri gönderirken bir şifreleme yapmıyor. Bunu sizin yapmanız gerekiyor. FIXED denilen bir mod seçeniği bulunmakta lora cihazlarında. Fixed mode ile sadece noktadan noktaya haberleşme yapabiliyorsunuz. Bu ne anlama geliyor, birisi size güvenlik zaafı yaşatmak istiyorsa öncelikle sizin hangi kanalda çalıştığını bilmek zorunda ve HIGH ve LOW denilen 2 frekans seçeneği var. Bunları da bilmek zorunda ki bayağı zor bir durum. Diğer kütüphanelerde bu özelliği aktif kullanamadığım için bu kütüphaneyi seçtim.

Ayrıca bu kütüphane lora modülünü programlama imkanı da veriyor. Bu sayede loranın bütün parametrelerini değiştirebilirsiniz.

Kütüphaneyi kullanmadan önce Lora modülümüzü ayarlamamız lazım. Kütüphane örneklerine şuradan ulaşabilirsiniz.